Práva darcov
Sponzoring dobrovoľníctva je oveľa ťažšie realizovateľný ako sponzorovanie tretieho sektoru. Vyplýva to z toho, že sponzoring súkromných firiem je u nás ešte málo rozvinutý aj vzhľadom na ekonomickú nestabilitu týchto subjektov.
Prevažná časť sponzorských darov ide na veľké kultúrne a športové akcie, pri ktorých je zabezpečená dostatočná medializácia. Dobrovoľníctvo je chápané ako činnosť, ktorá nevyžaduje náklady na realizáciu.
Z iniciatívy nadácii a zástupcov komerčných firiem vzniklo 16. októbra 2000 Fórum darcov ako záujmové združenie právnických osôb, ktoré sa snaží zmapovať finančné zdroje a motivovať darcov k sponzorovaniu neziskových organizácii.
Na základe dlhodobých skúseností s prácou s neziskovými mimovládnymi organizáciami a organizáciami angažujúcimi sa v darcovstve formulovala Nadácia pre občiansku spoločnosť (NOS) /od roku 2001 nadácia PONTIS/ Listinu práv darcu.
Pri príprave základnej filozofie a konceptu sa NOS obrátila na podobné modely v okolitých krajinách v Európe i zámorí. Na základe domáceho prostredia pripravila koncepciu, ktorú poskytla na komentáre medzinárodným sponzorom, predovšetkým Agentúre USA pre medzinárodný rozvoj (USAID), Podnikateľskému poradnému výboru NOS, ako aj Fóru donorov na Slovensku.
Aj sponzor hľadá spoľahlivého a dôveryhodného partnera. V prvom rade ho zaujíma, ako budú jeho finančné prostriedky použité, dôležitou informáciou je preňho doterajšia činnosť mimovládnej organizácie.
Sponzor by mal vedieť o základnej stratégii projektu a prípadných zmenách počas jeho realizácie. Takisto je vhodné aktívne ho do práce mimovládnej organizácie zapojiť.
Listina práv darcu
S cieľom, aby sa dobročinné konanie darcov odzrkadlilo v dôvere verejnosti a darcovia či perspektívni darcovia môžu dôverovať organizáciam, vyhlasujeme, že všetci darcovia majú nasledovné práva:
Profesionálny prístup
- Právo dostať informácie o poslaní prijímateľskej organizácie, spôsoboch a možnostiach prijímateľskej organizácie nakladať s poskytnutým darom v súlade s dohodnutým zamýšľaným použitím daru tak, aby bol v danom časovom rámci využitý efektívne.
- Právo dostať informácie o členoch správnej rady prijímateľskej organizácie a právo očakávať zodpovedný prístup správnej rady k plneniu si svojich povinností.
- Právo na ubezpečenie sa, že s informáciami o darcovstve sa zaobchádza s maximálnou úctou a dôverou v súlade s platnými právnymi predpismi a normami.
- Právo na vynechanie informácií o sebe zo zoznamov adresátov prijímateľskej organizácie, pokiaľ ho distribuuje aj iným organizáciam.
- Právo klásť pri poskytovaní daru otázky a očakávať pravdivú, okamžitú a otvorenú odpoveď.
- Právo dostať dokumenty o tom, že prijímateľská organizácia je registrovaná ako nezisková organizácia.
- Právo na profesionálny prístup a pochopenie trhového prostredia, v ktorom darca pôsobí – zo strany prijímateľskej organizácie.
Podávanie správ
- Právo mať prístup k aktuálnym finančným správam prijímateľskej organizácie.
- Právo dostávať správy o použití a spravovaní darov v dohodnutých časových intervaloch.
- Právo dostať presné a úplné informácie vychádzajúce z platných metód účtovníctva o výsledkoch a stave získavania finančných a nefinančných prostriedkov.
- Právo očakávať, že všetky informácie o daroch poskytované prijímateľskou organizáciou sú presné a správne odzrkadľujú spravovanie a použitie darov.
- Právo predpokladať, že činnosť prijímateľskej organizácie je v súlade s relevantnými slovenskými právnymi normami, predpismi a všeobecnými miestnymi nariadeniami.
Uznanie
- Právo dostať patričné uznanie, zviditeľnenie a potvrdenie o prevzatí každého prijatého daru.
- Právo vyjadriť súhlas predtým, ako dôjde k zmene dohodnutého použitia daru.
- Právo ubezpečiť sa, že dary budú použité na dohodnuté účely.